Informacje prasowe

09/09/2016

AB wśród 100 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej

Grupa AB, największy dystrybutor IT, RTV/AGD oraz elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej, zajęła 99. miejsce w rankingu „Europa 500 – największe firmy Europy Środkowo – Wschodniej”. Tym samym zanotowała awans o 24 pozycje w 10. edycji zestawienia dziennika „Rzeczpospolita” i firmy Deloitte.

Ranking „Europa 500” bierze pod uwagę ponad 800 przedsiębiorstw z 19 krajów uszeregowanych wg wielkości przychodów w 2015 roku. Grupa AB zanotowała w tym okresie ponad 1,6 mld EUR przychodów (7,1 mld PLN).

- Znaleźliśmy się w pierwszej setce największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej dzięki konsekwentnej budowie zrównoważonego biznesu dystrybucyjnego, w którym każda grupa produktowa odgrywa swoją znaczącą rolę. Jesteśmy dystrybutor pierwszego wyboru dla największych światowych dostawców m.in. dlatego, że przez ponad 25 lat naszej działalności zbudowaliśmy partnerskie i trwałe relacje z ponad 16,5 tys. klientami biznesowymi. Nadal się rozwijamy i w ramach Grupy AB stawiamy na nowe obszary biznesowe, nie tylko produktowe, ale także usługowe. Mam tu na myśli głównie e-commerce, gdzie już teraz jesteśmy gotowi na aktywne uczestniczenie w rynku, który wg szacunków w najbliższych latach w Polsce urośnie o 50 mld złotych – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.

AB w indeksie najlepszych firm

AB znalazło się także w wąskim gronie firm tworzących - w ramach rankingu „Europa 500” - Index of Success. Jest to wskaźnik rynkowego sukcesu najlepszych spółek regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Indeks ten pokazuje koniunkturę w biznesie oraz kondycję największych i najbardziej dynamicznych przedsiębiorstw.

- Znalezienie się w gronie wiodących liderów Europy Środkowo – Wschodniej, w przeważającej mierze składającym się z potężnych grup bankowych, czy surowcowych jest powodem do dumy. Tym bardziej, że warunki, które AB spełnia w Index of Success są obiektywne i oparte na twardych danych finansowych – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.

Aby znaleźć się w Index of Success należy spełnić kilka kryteriów. Najważniejsze z nich to: duża skala prowadzonego biznesu (500 mln EUR przychodów), siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej, spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe, firma musi też prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach oraz cieszyć się dobrą reputacją. Dodatkowo pod uwagę brano pozafinansowe kryteria, jak choćby prowadzoną przez daną spółkę aktywność w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Sukces polskiego kapitału

W ramach rankingu „Europa 500” Grupa AB została także wyróżniona w gronie największych firm handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, gdzie zajęła 20. miejsce w zestawieniu.  Podkreślono także wysoką pozycję AB w grupie firm kontrolowanych przez polski prywatny kapitał.

- To wyróżnienie ma szczególny wymiar, ponieważ w 2016 roku mija 10 lat od debiutu spółki AB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Rynek inwestycyjny ocenia nas jako najstabilniejszą, najbezpieczniejszą i najlepszą jakościowo spółkę w branży, która jest w pełni wiarygodna w realizacji strategii rozwoju oraz posiada najlepsze perspektywy wzrostu w kolejnych latach – mówi Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.