AB wchodzi na rynek czeski i słowacki

Za ponad 106 mln zł AB kupi spółkę AT Computers Holding – jedną z największych firm zajmujących się dystrybucją sprzętu elektronicznego w Czechach i na Słowacji. Dzięki transakcji wrocławska firma stanie się jednym z liderów branży w Europie Środkowowschodniej.

W wyniku przejęcia AB stanie się pośrednio właścicielem czterech spółek w stu procentach zależnych od AT Computers Holdings: • AT Computers – spółki dystrybucyjnej oferującej w Czechach oprogramowanie, sprzęt IT, produkty elektroniki użytkowej oraz produkty technologii mobilnej; • AT Computer – spółki prowadzącej działalność dystrybucyjną na Słowacji • AT Compus – największego w Czechach przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją komputerów osobistych o mocy produkcyjnej 100.000 sztuk komputerów rocznie; • Comfor Stores – spółki zarządzającej w Czechach siecią ponad 206 sklepów detalicznych. Skonsolidowane przychody AT Computers Holdings w 2006 roku wyniosły 6 832 mln CZK (935 mln zł) a zysk netto 71,981 mln CZK (9,8 mln zł).

Zgodnie z podpisaną umową za przejęcie AT Computers Holdings AB zapłaci 779 mln CZK, czyli około 106 mln zł. – Parametry transakcji pokazują, że jest to istotny element budowania wartości dla akcjonariuszy AB. Zakładamy, że zostanie ona sfinansowana z kredytu średnioterminowego oraz wpływami z emisji, którą chcemy zaproponować akcjonariuszom podczas walnego zgromadzenia zwołanego na 21 września – stwierdził Andrzej Przybyło, prezes AB. Cena ta może być skorygowana w zależności od ostatecznych parametrów transakcji (m.in. wartości zapasów magazynowych, czy zysku netto czeskiej spółki). Zamknięcie transakcji uzależnione jest od zgody Czeskiego i Słowackiego Urzędu Antymonopolowego.

Sfinalizowanie transakcji oznacza nie tylko zajęcie silnej pozycji na atrakcyjnych rynkach Czech i Słowacji, ale również stworzenie jednego z najsilniejszych graczy w regionie Europy Środkowowschodniej. – Łączne obroty obu firm w 2006 roku przekroczyły 800 mln USD, a ich wysokie tempo wzrostu pozwala nam zakładać, że w 2007 roku osiągniemy pozycję absolutnego lidera w naszej części Europy – powiedział prezes Przybyło. Dzięki przejęciu i dwukrotnemu zwiększeniu obrotów wrocławska spółka chce osiągnąć efekty skali zarówno na poziomie kosztowym (np. koszty magazynowania i dystrybucji), jak i przychodowym (dotarcie z ofertą do nowych klientów). Transakcja pozwoli też wejść AB na rynek produkcji komputerów osobistych przygotowywanych pod zamówienia klientów.

Informacje o firmie:
AB S.A. należy do największych dystrybutorów branży IT w Polsce. Od 1993 r. systematycznie zwiększa swój udział i pozycję na krajowym rynku dystrybucji. Oferta spółki zawiera kompletny asortyment sprzętu IT większości najważniejszych światowych producentów takich jak: Hewlett-Packard, Intel, Samsung Electronics, LG, Acer Computer, Asus, Creative Labs, Philips, Lexmark, Canon, Lite-On, Maxdata, BenQ, Logitech oraz oprogramowanie firmy Microsoft. Obok ugruntowanej już pozycji na rynku sprzętu IT, spółka z sukcesem rozpoczęła dystrybucję elektroniki użytkowej i produktów związanych z telefonią komórkową, poszerzając portfel produktów i poprawiając zyskowność działalności w związku z wykorzystaniem efektu skali. AB stworzył jedną z największych w Polsce sieci partnerów handlowych (tzw. resellerów). Spółka współpracuje także z siecią detaliczną Alsen. Na przestrzeni ostatnich trzech lat w AB zarejestrowało się i dokonało zakupów 8.270 podmiotów gospodarczych. Przekłada się to na osiągane przez Spółkę wyniki finansowe. W latach 2004- 2006 wzrost przychodów ze sprzedaży AB prawie dwukrotnie przekraczał tempo wzrostu całego rynku IT. Przy wzroście przychodów dwukrotnie szybciej zwiększał się zysk netto.