Grupa AB awansuje do grona 60 najważniejszych spółek na GPW

Największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE, jednocześnie już siódma największa spółka z branży w Europie, po sesji 15 marca br. wejdzie w skład indeksu mWIG40 Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecna kapitalizacja Grupy AB to 1,3 mld zł, a analitycy giełdowi widzą istotny potencjał dalszego wzrostu kursu akcji.

W ramach rocznej rewizji składu indeksów giełdowych akcje AB S.A. (GPW: ABPL, ABE) po prawie 18 latach notowania na rynku głównym GPW efektywnie od poniedziałku 18 marca br. znajdą się w gronie 60 najważniejszych spółek na polskiej Giełdzie, które grupują indeksy WIG20 i mWIG40. GPW Benchmark, spółka będąca formalnym administratorem wskaźników referencyjnych, przy ustalaniu listy rankingowej bierze pod uwagę zarówno płynność walorów (wartość obrotów), jak również kapitalizację akcji w wolnym obrocie.

To dla nas kolejne zobowiązanie do dalszej pracy, realizacji kolejnych celów. Dołączymy w indeksie mWIG40 do grona znakomitych polskich marek z rynku IT, z uzupełniającego naszą działalność segmentu software, tzn. do Comarchu i Asseco Poland. Notujemy rekordowe wyniki, korzystamy z bycia dystrybutorem pierwszego wyboru dla producentów i resellerów, a nasz średnioroczny wzrost skali działania z ostatnich ponad 20 lat przekracza 16%. Mamy apetyt na więcej – pracujemy na to każdego dnia, konsekwentnie realizując długoterminową, bezpieczną strategię rozwoju, w której nieustannie szlifujemy efektywność operacyjną, kreujemy rynek i wsłuchujemy się w potrzeby największej w naszym regionie bazy 16 tys. aktywnych klientów, a także dbamy o solidne finansewskazuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

W I kw. roku finansowego 2023/2024 (IV kw. roku kalendarzowego 2023) Grupa AB zanotowała bardzo dobre wyniki finansowe, będące konsekwencją zarówno wzrostu sprzedaży, jak również optymalizacji wewnętrznej. Skonsolidowane przychody, po oczyszczeniu o efekt osłabienia korony czeskiej, w jakiej raportuje spółka-córka ATC, przekroczyły po raz pierwszy w historii próg 5 mld zł. Dzięki utrzymaniu najniższego w branży poziomu wskaźnika kosztów SG&A, dalszej redukcji zobowiązań finansowych i zmniejszenia kosztów finansowych czy też optymalizacji kapitału pracującego netto, Grupa AB wypracowała w minionym kwartale wzrost skorygowanego zysku netto do 71,5 mln zł. W okresie ostatnich czterech kwartałów, czyli w roku kalendarzowym 2023, przychody Grupy AB przekroczyły 15,5 mld zł, wynik EBITDA wzrósł o ponad 11% rdr, do 306 mln zł, zysk brutto przekroczył 203 mln zł, a zysk netto wzrósł do blisko 162 mln zł.

Nasz wskaźnik rentowności kapitału zaangażowanego utrzymuje się powyżej 18%, a wskaźnik długu netto do EBITDA spadł do bardzo niskiego poziomu 0,6. Mamy dużo przestrzeni finansowej do wzrostu, którego potencjał potęgują korzystne trendy makroekonomiczne i transformacja cyfrowa – podkreśla Grzegorz Ochędzan, Wiceprezes ds. Finansowych AB S.A.

Firma badawcza Gartner prognozuje, że globalne wydatki na IT w 2024 roku przekroczą pierwszy raz próg 5 bln dolarów. Firmy badawcze Canalys czy Counterpoint Research wskazują na rosnący potencjał nawet słabiej zachowujących się do tej pory kategorii, jak notebooki czy komputery stacjonarne.

Kurs akcji AB wzrósł w ostatnich dniach do około 80 zł, co oznacza jednak dopiero poziom wartości księgowej. Z kolei wskaźnik cena do zysku (C/Z) kształtuje się obecnie na poziomie 7 przy ponad dwukrotnie wyższej średniej wartości dla spółek z mWIG40 (około 15). Rekomendacje biur maklerskich pokrywających analitycznie spółkę (Ipopema Securities, DM BOŚ i Trigon DM) brzmią „kupuj”, a analiza wskaźnikowa wobec porównywalnych firm, których należy szukać na giełdach zagranicznych, może sugerować również dwu-trzykrotny potencjał wzrostu notowań.

Grupa AB od lat dzieli się sukcesem bezpośrednio z inwestorami, zarówno poprzez dywidendę, jak również poprzez skup akcji własnych. Wśród projektów uchwał na najbliższe WZW, zwołane na 6 marca br., znajduje się trzyletnie upoważnienie Zarządu do przeprowadzenia procesu buy-back, na który ma zostać przeznaczone do 100 mln zł. W projektach uchwał zaproponowano również wypłacenie akcjonariuszom z zysku minionego roku finansowego 31,65 mln zł, czyli 2,00 zł dywidendy na akcję. To o 60% wyższa kwota niż rok wcześniej.

Grupa AB może poszczycić się srebrnym medalem EcoVadis, plasując się w gronie 9% najlepszych dystrybutorów IT pod względem ESG. Jest również biznesowo najbardziej docenianą firmą w branży – m.in. po raz 9. z rzędu została wybrana Dystrybutorem Roku wg badania Context ChannelWatch 2023, po raz 7. z rzędu wygrała również plebiscyt IT Reseller – IT Champions oraz otrzymała szereg innych nagród, w tym od globalnych producentów IT.

***

Grupa AB to największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej, klasyfikowany w europejskim TOP7. Oferuje najszersze na rynku portfolio produktów, w tym największych światowych producentów nowoczesnych technologii jak Apple (największy dystrybutor tego vendora w Polsce, Czechach i Słowacji), Microsoft, Intel, HP Inc., Hewlett Packard Enterprise (HPE), Lenovo, Samsung,  Dell, Canon czy Xiaomi do 16 tys. partnerów handlowych. Jest wiodącym dostawcą usług chmurowych (cloud), kompleksowych rozwiązań e-commerce oraz wartości dodanej w dystrybucji (VAD). Rozwija także dystrybucję AGD/RTV i zabawek, należąc do wiodących dystrybutorów, w tym zakresie w Polsce. Spółkę cechują najlepsze zaplecze logistyczne i najlepsza efektywność biznesowa w branży.

Grupa AB zarządza własnymi markami TB, Optimus i Triline oraz własnymi sieciami franczyzowymi Alsen (Polska), Comfor (Czechy i Słowacja), Premio (Czechy) i Triline (Czechy), a także Optimus (integratorzy – Polska), Kakto (AGD/RTV – Polska), Digimax (rozwiązania mobilne i smart home – Czechy i Słowacja) i Wyspa Szkrabów (zabawki – Polska). Z około 2 tys. punktów sprzedaży detalicznej to największa branżowa sieć franczyzowa w regionie CEE.

Od 2006 roku AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Wchodzi w skład indeksu sWIG80, a po sesji 15.03.2024 awansuje do indeksu mWIG40. Więcej informacji na temat Grupy AB można znaleźć pod adresem www.ab.pl.