Grupa AB wypłaci 5 kwietnia 31,65 mln zł dywidendy, może rozpocząć skup akcji własnych o wartości do 100 mln zł

Największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie CEE ma za sobą rekordowy rok finansowy i sprzyja mu długoterminowy trend transformacji cyfrowej. Podczas Walnego Zgromadzenia akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 2 zł dywidendy na akcję (łącznie 31,65 mln zł), a także o upoważnieniu Zarządu do skupu akcji własnych o wartości do 100 mln zł.

Uchwalona dywidenda oznacza istotny wzrost jej wartości względem lat poprzednich (+60% wobec dywidendy za rok finansowy 2021/22 i +100% wobec dywidendy za rok finansowy 2020/21). Dniem przyznania prawa do dywidendy będzie 15 marca, a jej wypłata nastąpi 5 kwietnia br.

Akcjonariusze upoważnili również Zarząd do realizacji skupu akcji własnych w celu ich umorzenia lub przeznaczenia na cele akwizycyjne. Wartość buy-backu może sięgnąć 100 mln zł, a akcje mogą być nabywane do 4 marca 2027 roku w przedziale cenowym 1-92 zł za sztukę. Ewentualna zmiana parametrów skupu, w tym np. potencjalne podwyższenie ceny maksymalnej, będzie możliwa poprzez stosowne uchwały WZ.

Widzimy przestrzeń do bezpośredniego dzielenia się sukcesem z akcjonariuszami, zapewniając również środki na bieżący rozwój biznesu, w którym przykładamy dużą wagę do dywersyfikacji, bezpieczeństwa i solidnych finansów. Cieszy mnie, że możemy wypłacać rosnące dywidendy. Dodatkowo zamierzamy wykorzystać narzędzie, jakim jest skup akcji własnych. To korzystny proces dla akcjonariuszy w sytuacji niedowartościowania walorów na GPWkomentuje Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

W roku finansowym 2022/2023, który z racji przesunięcia okresu roku finansowego trwał niestandardowo pięć kwartałów, Grupa AB zanotowała 19,2 mld zł przychodów i 369 mln zł zysku EBITDA, generując wzrost zysku netto do ponad 191 mln zł. Grupa AB wypracowała również wysokie pozytywne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, które w roku obrotowym miały wartość 146 mln zł.

Po sesji 15 marca br. Grupa AB S.A. awansuje z indeksu giełdowego sWIG80 do mWIG40, wchodząc do grona najważniejszych 60 spółek notowanych na GPW w Warszawie.

***

Grupa AB to największy dystrybutor IT i elektroniki użytkowej w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej, klasyfikowany w europejskim TOP7. Oferuje najszersze na rynku portfolio produktów, w tym największych światowych producentów nowoczesnych technologii jak Apple (największy dystrybutor tego vendora w Polsce, Czechach i Słowacji), Microsoft, Intel, HP Inc., Hewlett Packard Enterprise (HPE), Lenovo, Samsung, Dell, Canon czy Xiaomi do 16 tys. partnerów handlowych. Jest wiodącym dostawcą usług chmurowych (cloud), kompleksowych rozwiązań e-commerce oraz wartości dodanej w dystrybucji (VAD). Rozwija także dystrybucję AGD/RTV i zabawek, należąc do wiodących dystrybutorów, w tym zakresie w Polsce. Spółkę cechują najlepsze zaplecze logistyczne i najlepsza efektywność biznesowa w branży.

Grupa AB zarządza własnymi markami TB, Optimus i Triline oraz własnymi sieciami franczyzowymi Alsen (Polska), Comfor (Czechy i Słowacja), Premio (Czechy) i Triline (Czechy), a także Optimus (integratorzy – Polska), Kakto (AGD/RTV – Polska), Digimax (rozwiązania mobilne i smart home – Czechy i Słowacja) i Wyspa Szkrabów (zabawki – Polska). Z około 2 tys. punktów sprzedaży detalicznej to największa branżowa sieć franczyzowa w regionie CEE.

Od 2006 roku AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW. Wchodzi w skład indeksu sWIG80, a po sesji 15.03.2024 awansuje do mWIG40. Więcej informacji na temat Grupy AB można znaleźć pod adresem www.ab.pl.