Przychody AB w I kwartale 2008

Przychody AB w I kwartale 2008
Warszawa, 28 kwietnia 2008 – AB S.A. – jeden z największych dystrybutorów IT i elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej poszerzył znacząco portfolio oferowanych produktów. Spółka szacuje, że nowe kontrakty oraz unifikacja oferty produktowej w Polsce, Czechach i na Słowacji przełożyło się na 15- 20 mln zł przychodów.

– Oprócz uzyskania nowych dystrybucji, m.in. od takich producentów jak Toshiba, w I kwartale najistotniejsze było ujednolicanie oferty produktowej w Polsce i Czechach. Szacujemy, że efekt synergii wynikający z cross sellingu i rozszerzania dystrybucji, które dotychczas obejmowały 1 kraj na cały region, przełoży się nawet na ponad 470 mln wzrost przychodów w ciągu 3 lat tj. do roku 2010. – mówi Piotr Nowjalis, Dyrektor Finansowy, Członek Zarządu AB S.A.

AB S.A. przejęło kontrolę nad czeskim ATComputers Holding 30 października 2007 roku. Czeska spółka jest jednym z 3 największych graczy na rynku dystrybucji IT w swoim kraju. W 2007 roku jej przychody wyniosły prawie 1 mld PLN, co przy rentowności netto na poziomie 1,75% pozwoliło spółce zarobić ponad 17 mln zł.
-Dzięki czeskiej akwizycji jesteśmy największą i najbardziej efektywną firmą zajmującą się sprzedażą rozwiązań teleinformatycznych w regionie. Co jeszcze ważniejsze rosną wskaźniki zwrotu z kapitałów własnych, a spadają koszty stałe związane z magazynowaniem i logistyką. W 2007 roku przychody grupy przekroczyły 2,5 mld zł, a trzeba przecież pamiętać, że do wyniku wliczaliśmy wyniki ATC tylko za ostatnie dwa miesiące ł roku. – komentuje Piotr Nowjalis.
Spółka finalizuje kolejne trzy kontrakty dystrybucyjne ze znanymi światowymi producentami sprzętu komputerowego zaś kolejnych 10 umów jest negocjowanych (m.in. z bardzo znanymi producentami oprogramowania, dysków twardych czy drukarek).

Dystrybucje uzyskane przez Grupę AB w I kw. 2008 roku AB ATC (Czechy i Słowacja) HP – akcesoria HP (Słowacja) NEC – LCD Benq – notebooki Sharp – TV Toshiba – notebooki (Słowacja) Benq – notebooki Fujitsu Siemens – notebooki, PC, LCD, serwery Toshiba – notebooki Canon Genius Creative Labs

AB S.A. to jeden z największych dystrybutorów IT i CE w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Notowana na warszawskiej GPW spółka prowadzi działalność w Polsce, Czechach i na Słowacji sprzedając produkty największych światowych producentów nowoczesnych technologii do ponad 12 tysięcy partnerów handlowych – dealerów, VAR, hipermarketów, integratorów, sklepów i hurtowni komputerowych. W skład Grupy AB wchodzą m.in. trzy spółki dystrybucyjne działające na trzech lokalnych rynkach (AB, AT Computers i AT Computer Slowacja), AT Compus (największy producent PC w Czechach), Comfor Stores (spółka zarządzająca siecią sklepów detalicznych własnych i franszyzowych). Obok ugruntowanej już pozycji na rynku sprzętu IT, Grupa AB z sukcesem prowadzi dystrybucję elektroniki użytkowej i produktów związanych z telefonią komórkową, poszerzając portfel produktów i poprawiając zyskowność działalności w związku z wykorzystaniem efektu skali.

Dodatkowych informacji udziela: Daniel Kordel Investor Relations Manager, ITBC Communication Sp. z o. o. tel.(22) 465 62 08, kom. (+48) 664 734 581 e-mail: Daniel_Kordel@itbc.pl