AB największą firmą informatyczną w Polsce

Podwrocławskie AB triumfuje w raporcie TOP200 Computerworld edycja 2020 – polski rynek teleinformatyczny, jaki został opublikowany przez IDG, wydawcę magazynu Computerworld, przy współpracy z firmą badawczą IDC. Patronat honorowy nad publikacją objęły Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

AB ze sprzedażą na poziomie 4,9 mld zł w 2019 roku jest największą firmą informatyczną w Polsce, a Grupa AB z ponad 9 mld obrotów uplasowała się na drugim miejscu – tuż za Grupą Asseco. Kolejne informatyczne grupy kapitałowe miały sprzedaż maksymalnie na poziomie 1,6 mld zł. Przepaść widać również w przypadku analizy samej branży dystrybutorów IT, gdzie AB jest niekwestionowanym liderem, a kolejny podmiot może pochwalić się połową skali działania.

Jak wskazuje raport, „wrocławski broadliner – określający się od pewnego czasu mianem „dystrybutora pierwszego wyboru” – umocnił się na pozycji lidera. W 2019 r. przychody AB ze sprzedaży najważniejszych grup produktowych rosły szybciej niż wartości średnie dla całego rynku. A to znaczy, ze broadliner zwiększał swoje w nim udziały.” Dalej czytamy, że „Sytuacja w polskim sektorze dystrybucji broadline’owej po 2019 r. wygląda zatem następująco: obecny lider (AB) jest silniejszy niż kiedykolwiek (…)”.

Warto również zwrócić uwagę na wiodącą pozycję AB w zakresie transakcji online i zautomatyzowanej logistyki, a także tworzenia wartości dodanej w chmurze.

Raport Computerworld TOP 200 edycja 2020