Grupa AB wypłaci dywidendę i może skupić akcje własne

Jeszcze w grudniu akcjonariusze największego dystrybutora IT i elektroniki użytkowej w Polsce i regionie CEE otrzymają 1 zł dywidendy na akcję. Walne Zgromadzenie również jednogłośnie zatwierdziło skup akcji własnych. Łącznie do posiadaczy akcji AB mają trafić blisko 33 mln zł.

Walne Zgromadzenie AB S.A. podjęło uchwałę o wypłacie 16,1 mln zł dywidendy (1 zł brutto na akcję). Prawo do niej uzyskają posiadacze akcji w dniu 8 grudnia br., a wypłata nastąpi 22 grudnia. Akcjonariusze podczas WZ podjęli również decyzję o skupie akcji własnych o wartości ponad 16 mln zł. W rezultacie Zarząd otrzymał możliwość nabywania walorów AB do 20 grudnia 2023 roku w przedziale cenowym od 1 do 79 zł za akcję. Łącznie do akcjonariuszy mogą zatem trafić prawie 33 mln zł z zysku roku finansowego 2020/2021.

Grupa AB dzieli się zyskiem bezpośrednio z akcjonariuszami, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, które zyskały aprobatę Walnego Zgromadzenia. Kontynuujemy przy tym konserwatywną, bezpieczną politykę finansową i zdywersyfikowaną strategię biznesową, myśląc i działając długoterminowo – podkreśla Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

Grupa AB umacnia pozycję rynkowego lidera podczas obecnego przyspieszenia w cyfrowej transformacji społeczeństw regionu CEE dzięki inwestycjom w nowe technologie, e-commerce i automatyzację procesów. W roku finansowym 2020/2021 Grupa AB zanotowała 13,1 mld zł przychodów (+28% rdr), 182,8 mln zł wyniku EBITDA (+64% rdr) oraz 123,7 mln zł zysku netto (+86% rdr). Mocnym akcentem otworzyła również nowy rok finansowy 2021/2022. Pierwszy raz w historii w okresie lipiec-wrzesień obroty przekroczyły 3 mld zł, zysk brutto na sprzedaży osiągnął ponad 100 mln zł, a wynik EBITDA przebił próg 40 mln zł. Nastąpiło również historyczne przejście wartości kapitałów własnych w sferę 10-cyfrową.

Oprócz efektów działalności operacyjnej, warto zwrócić uwagę na inicjatywy CSR realizowane przez Grupę AB. Wśród nich wybija się akcja #AByrazem w ramach narodowej walki z COVID-19, w którą zaangażowało się operacyjnie ponad 100 osób, a do potrzebujących trafiło blisko 1 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, w tym respiratory, urządzenia elektroniczne i sprzęt AGD. Akcja #AByrazem jest honorowana licznymi nagrodami. Cała Grupa AB i jej menedżerowie są również systematycznie nagradzani przez resellerów, vendorów i kapituły konkursowe. W ostatnim czasie podczas uroczystej gali IT Champions 2021 magazynu IT Reseller do Grupy AB trafiły aż cztery nagrody – dystrybutora roku, akcji CSR, osobowości branży IT (CEO Andrzej Przybyło) oraz dyrektora sprzedaży (Patrycja Gawarecka). Grupie AB przyznane zostały także tytuły najlepszego dystrybutora IT na rynku polskim i czeskim od firmy badawczej Context na podstawie ocen resellerów w ramach badania ChannelWatch 2021. W przypadku AB S.A to już siódmy raz z rzędu, kiedy została uznana dystrybutorem roku na rynku IT.